Информация за кандидатстудентска кампания 2014 ще бъде обновена,веднага след като актуалната информация бъде уточнена от университета!Получете известие,активирайки опцията от меню Кандидатствай за даден университет и специалност!
Основаването на Специалност Иранистика към Центъра за източни езици и култури (ЦИЕК) при Факултета по Класически и нови филологии (ФКНФ) в СУ “Св. Климент Охридски” има своята предистория.
Преподаването на персийски език води началото си у нас от 1959 година, когато в СУ “Св. Климент Охридски” започва изучаването му в специалност Тюркология като факултативна дисциплина. След откриването на специалностите Арабистика и Индология, тази факултативна дисциплина влиза и в техните учебни планове.
През учебната 1991-1992 година е открита Персийска филология като Втора специалност, в която се изучават дисциплините: Персийски език, Теоретична граматика на персийския език, История на Персия и Иран, Класическа персийска литература и Съвременна персийска литература.
Иранистика като редовна университетска специалност се открива през учебната 1993-1994 година в рамките на ЦИЕК към ФКНФ. Оттогава СУ “Св. Климент Охридски” ежегодно обявява редовен прием за студенти в специалност Иранистика.
Понастоящем специалност Иранистика влиза в състава на Катедра Класически Изток към ЦИЕК – ФКНФ. В учебния план на бакалавърската степен на специалността фигурират 22 задължителни и над 40 избирателни дисциплини. От учебната 2008-2009 година се водят занятия и по интердисциплинарната магистърска програма “Индийско и иранско обществознание”.
Днес випускници на специалност Иранистика са повече от 50 дипломирани иранисти, реализиращи своите знания и умения в най-различни сфери на обществения живот. Кадри на специалността днес работят в Министерството на външните работи, в Министерството на вътрешните работи, в сферата на културата, на науката, в системата на държавната сигурност, на туризма и търговията, в чужбина.
Освен в СУ “Св. Климент Охридски” преподавателите от специалност Иранистика водят различни иранистични дисциплини и в други висши учебни заведения: Бургаския свободен университет, Академията на МВР, Нов български университет. Преподавателите от специалността са редовни участници на научни форуми у нас и в чужбина. Техни доклади са изнасяни в Кабул, Анкара и Техеран. За изминалите петнадесет години научната продукция на специалността надхвърля 20 преводни и 10 авторски заглавия, едно от които издадено в ИР Иран от страна на Министерството на културата и ислямското наставление.